Jak wybrać miniwieżę?

Miniwieża stanowi doskonałą alternatywę dla pełnowymiarowych zestawów audio. Sprzęt tego typu sprawdzi się zarówno u osób dysponujących wnętrzem o niewielkim metrażu, jak i tych, których budżet na zakup jest ograniczony. Czym kierować się przy wyborze mikrowieży? Odpowiedź – poniżej.

Miniwieża – co to takiego?

Jak już zostało wspomniane, miniwieża od klasycznej wieży stereo różni się przede wszystkim bardziej kompaktowymi wymiarami. Co za tym idzie, zachodzi tutaj konieczność integracji pewnych elementów, w związku z czym w jednej budowie znajduje się większość urządzeń takich, jak wzmacniacz czy odtwarzacz płyt CD/DVD.

Główne rodzaje miniwież

Na rynku spotkać możemy się z miniwieżami o budowie komponentowej oraz zintegrowanej. Pierwsza z nich umożliwia dobór urządzeń według indywidualnych preferencji. Wzmacniacz czy kolumny dokupuje się tutaj oddzielnie. W drugim rodzaju, zintegrowanym, wszystkie niezbędne elementy tworzą jedną, w pełni zintegrowaną całość, na którą składają się wzmacniacz, kolumny, odtwarzacz oraz radio.

Jakie parametry warto wziąć pod uwagę przy wyborze miniwieży

  • Moc – to podstawowy parametr, który opisuje różnego rodzaju urządzenia audio. Im moc miniwieży jest większa, tym głośniejszy dźwięk jesteśmy w stanie uzyskać. Warto tu jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że głośniki znajdujące się w zestawie przeważnie nie będą tak potężne jak te, z którymi mamy do czynienia w przypadku tradycyjnych wież.
  • Dysk twardy – obecnie, większość dostępnych na rynku wież posiada dysk twardy pozwalający na przechowywanie wszystkich ulubionych utworów. Dla osób dysponujących dużymi kolekcjami płyt, stworzone zostały modele o pojemności dysków do 160 gigabajtów.
  • Obsługa formatów audio i wideo – by nasza mikrowieża była urządzeniem w pełni funkcjonalnym, powinna obsługiwać jak największą ilość formatów muzycznych. Do najpopularniejszych zalicza się MP3 oraz WMA. Warto także, by po podłączeniu do telewizora umożliwiała ona odtwarzanie filmów. W tym celu, mikrowieża obsługiwać powinna formaty takie, jak avi czy DivX.

Sposoby wkładania płyt

Parametr ten wpływa zarówno na komfort użytkowania wieży, jak i żywotność czynnika. Najpraktyczniejsze modele mikrowież to takie, które są wyposażone w wysuwany do przodu talerz. Nie rysuje on powierzchni płyty, a kurz osadza się tutaj na ściankach. Inne dostępne rozwiązania to wysuwanie szuflady do boku, wkładanie płyt w pozycji pionowej z przodu urządzenia oraz otwieranie pokrywy na szczycie sprzętu.

Napęd

Ze względu na dużą pojemność, warto zaopatrzyć się w miniwieżą wyposażoną w DVD. Takie urządzenie jest w stanie odtworzyć zarówno płyty DVD, jak i CD-R.

Złącza oraz obsługiwane moduły

Mikrowieża posiadać powinna złącza takie, jak:

  • USB – podstawowe złącze, z którym można się spotkać w niemalże każdym urządzeniu. Pozwala na podłączenie na przykład pendrive’a.
  • HDMI – mikrowieża musi je posiadać, jeżeli planujemy podłączać ją do telewizora. Za sprawą złącza HDMI jesteśmy w stanie uzyskać jakość dźwięku i obrazu tak dobrą, jak w oryginalne
  • Czytnik kart SD – parametr niezbędny, jako że to właśnie na nich na urządzeniach mobilnych zapisuje się pliki muzyczne

Dodatkowe funkcjonalności

Mikrowieża powinna być również wyposażona w:

  • WiFi – umożliwia między innymi odtwarzanie ulubionych internetowych stacji radiowych.
  • Bluetooth – moduł ten pozwala na bezprzewodowe słuchanie muzyki przez inne urządzenia. Tego typu mikrowieżę sparować można na przykład z tabletem czy smartfonem.
  • Stację dokującą – zamiast odczytywać pliki muzyczne z wyjętej ze smartfona karty SD, możemy podłączyć urządzenie bezpośrednio do miniwieży.

W szereg wysokiej jakości mikrowież zaopatrzyć możemy się wchodząc na stronę internetową https://www.philips.pl/

 

Jak wybrać miniwieżę?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *