Rodzaje słuchawek

Wybór słuchawek nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Na rynku dostępne są bowiem najróżniejsze ich modele – douszne i dokanałowe, z kablem i bez, otwarte lub zamknięte. Poniżej garść przydatnych porad, które pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji.

Słuchawki douszne i dokanałowe

Cechą charakterystyczną tego typu urządzeń jest fakt, że umieszcza się je w uchu lub wewnątrz kanału słuchowego. Niewielkie rozmiary oraz duża wytrzymałość sprawiają, że można ich używać niemalże wszędzie – tak podczas treningu, jak i w podróży. Niestety, oferowany przez nich dźwięk ma niską jakość, a sposób jego podawania może być niebezpieczny dla uszu. Fale dźwiękowe atakują tu w sposób bezpośredni narząd słuchu, co, biorąc pod uwagę generowane natężenie dźwięku, przyczynić może się do częściowego lub całkowitego ogłuchnięcia.  Największą popularnością w ostatnim czasie cieszą się słuchawki douszne profilowane automatycznie i idealnie dopasowane do uszu. Posiadają one wkładki w różnych rozmiarach dla lepszego dopasowania. Dźwięki z otoczenia są tu lepiej tłumione, a ucho nie boli, jak w przypadku starszych modeli.

Słuchawki z kablem lub bez

Słuchawki bezprzewodowe cieszą się coraz większą popularnością.

Najczęściej spotkać możemy się z podłączeniem słuchawek do źródła dźwięku przy pomocy kabla, lecz nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie. Coraz większa liczba producentów wprowadza do swojej oferty modele bezprzewodowe oparte na technologii cyfrowej oraz Bluetooth. Pozwalają one na łączenie się słuchawek z urządzeniem muzycznym przy pomocy dołączonej stacji bazowej. W przypadku pomieszczeń, maksymalna odległość wynosi około 30 metrów, na zewnątrz jest ona znacznie większa. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że technologia bezprzewodowa jest znacznie bardziej podatna na różnego rodzaju szumy i zakłócenia, co przekłada się na niższą jakość dźwięku.

Słuchawki otwarte i zamknięte

Słuchawki podzielić można także na zamknięte, otwarte i półotwarte. Cechą charakterystyczną pierwszych jest szczelne otaczanie ucha lub zatykanie kanału słuchowego, co sprawia, że skutecznie izolują one użytkowania od dźwięków dobiegających z otoczenia. Znacząco zwiększa to komfort słuchania muzyki w głośnych warunkach. Do ich wad zaliczyć można natomiast szybko męczący się słuch, przez co jednorazowo nie można korzystać z nich przez długi czas. Warto tu także wspomnieć o kwestii braku wentylacji, która szczególnie uciążliwa może okazać się w upalne dni. Jeśli chodzi o słuchawki otwarte, do przylegają one do ucha luźno, dzięki czemu są wygodne. Niestety, nie izolują od hałasów z zewnątrz, przez co najlepiej sprawdzą się do słuchania muzyki w domowym zaciszu lub cichym otoczeniu. Co do modeli otwartych, to gwarantują one izolację od dźwięków zewnętrznych i pozwalają na swobodną wentylację. Plusem jest tu ich niska cena.

Kluczowe parametry

  • Pasmo przenoszenia – przedział wartości wyrażonych w herzach, który określa górną i dolną granicę częstotliwości, czyli przedział dźwięków od najwyższych do najniższych. Najczęściej spotkać można się ze słuchawkami, gdzie parametr ten wynosi między 20 Hz do 20 kHz i takie też będą w zupełności wystarczające dla znaczącej części użytkowników.
  • Impedancja – wartość podawana w omach oznaczająca opór pozorny danego urządzenia. Im jest ona wyższa, tym słuchawki będą bardziej odporne na szum. Wiąże się to także z tym, że będą ciszej brzmiały, przez co zaistnieć może konieczność zastosowania odpowiedniego wzmacniacza.
  • Skuteczność/efektywność/czułość – umożliwia określenie, z jaką skutecznością dostarczana energia elektryczna przekłada się na poziom głośności. Wartości powyżej 95 decybeli są uznawane za w zupełności wystarczające.

Więcej informacji na temat słuchawek znaleźć można na stronie internetowej: https://www.philips.pl/

 

Rodzaje słuchawek
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *