Co warto wiedzieć przed kupnem słuchawek?

Wybór dobrych słuchawek nie jest tak prosty, jak większości z nas mogłoby się to wydawać. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto zapoznać się z dostępnymi ich rodzajami.

Douszne czy nauszne, otwarte, a może zamknięte?

Najbardziej podstawowy rodzaj słuchawek różnicuje je uwzględniając sposób umieszczenia przetwornika na uchu. Modele douszne umieszcza się wewnątrz kanału słuchowego, nauszne obejmują natomiast całą małżowinę uszną. Drugie z nich są zdrowsze, lecz mniej komfortowe, a to ze względu na większe gabaryty. Korzystając z pierwszych pamiętać należy natomiast, że emitują one dźwięk bezpośrednio do kanału słuchowego, a co więcej – mogą uniemożliwiać wymianę powietrza w kanale. Co za tym idzie – takiego sprzętu nie powinno się stosować nieprzerwalnie przez kilka godzin – brak dostępu powietrza sprzyjać może bowiem rozwojowi szkodliwych bakterii beztlenowych.

Słuchawki podzielić można na zamknięte i otwarte.

Biorąc pod uwagę konstrukcję urządzenia, słuchawki podzielić można na zamknięte i otwarte. Pierwsze posiadają szczelną obudowę, dzięki temu lepiej tłumią docierające z otoczenia hałasy i w mniejszym stopniu przeszkadzają otaczającym nas ludziom.

Słuchawki z przewodem czy bez?

Klasyczne słuchawki przesyłają sygnał elektryczny do przetworników przy pomocy przewodu. Tego typu rodzaj połączenia spotkać można zarówno w najprostszych, jak i zaawansowanych konstrukcjach. Przewód gwarantuje pewne i odporne na zakłócenia połączenie. W droższych modelach wykonany może być on z miedzi beztlenowej, co gwarantuje lepszą jakość przesyłanego dźwięku.

Na rynku coraz częściej spotkać można się ze słuchawkami bezprzewodowymi. Jeszcze kilka lat temu stosowano je głównie w zestawach audio-wideo, do przesyłania dźwięku podczas oglądania telewizji. Współcześnie są one jednak o wiele bardziej uniwersalne. Popularna do niedawna transmisja dźwięku z użyciem podczerwieni dziś praktycznie już nie występuje, a to ze względu na sporą podatność na różnego rodzaju zakłócenia i duże ograniczenie. Zamiast niej, dziś najczęściej wykorzystuje się fale radiowe i technologię Bluetooth.

Różne zastosowania słuchawek

Słuchawki nie tylko gwarantują wygodę w czasie słuchania muzyki przy pomocy domowego sprzętu audio – wideo czy odtwarzacza MP3. Z powodzeniem wykorzystywać można je także w czasie gry na komputerze czy prowadzenia rozmów z użyciem komunikatorów internetowych.

Gdy słuchawki mają nam służyć wyłączne do słuchania muzyki, muszą być jak najwyższej jakości. Ich typ i sposób połączenia zależeć powinien od naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli zamierzamy korzystać z nich w podróży, postawmy na model douszny lub nauszny, który może zostać złożony na czas transportu.

Słuchawki przeznaczone do grania w gry sieciowe i prowadzenia rozmów przez komunikatory internetowe powinny być wygodne i posiadać wbudowany mikrofon. Dobrze do tego celu sprawdzą się modele bezprzewodowe.

Jeśli ze słuchawek korzystać będziemy tylko i wyłącznie do prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy, zaopatrzmy się w monofoniczny zestaw Bluetooth.

Do słuchania muzyki z telefonu komórkowego, świetnie sprawdzą się przewodowe słuchawki kompatybilne z naszym smartfonem. Gdy wolimy ich bezprzewodową wersję Bluetooth, upewnijmy się, że telefon obsługuje stosowne profile.

Noise canceling – co to takiego?

W coraz większej ilości modeli słuchawek spotkać można się z funkcją redukcji szumu. Określenie to oznacza usuwanie hałasów docierających do nas z otoczenia. Najłatwiejszym sposobem na ich ograniczenie jest stosowanie słuchawek zamkniętych oraz modeli dousznych z silikonowymi uszczelniaczami. Alternatywą dla nich są modele wyposażone w elektroniczne, aktywne systemy redukcji hałasów. Tego typu słuchawki, za sprawą wbudowanych mikrofonów, są w stanie wykryć hałas, a następie wyemitować dźwięk w przeciwfazie, co ma na celu niwelowanie zakłóceń.

Więcej informacji o słuchawkach można znaleźć na stronie www.philips.pl

 

Co warto wiedzieć przed kupnem słuchawek?
5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *